h Dolar 33,0547 % 0.17
h Euro 36,0319 % 0.17
h Altın (Gr) 2.581,89 %0,49
h Ons Altın 2.431,86 %0,41
h Bitcoin 2094287 %0.4706
a

Büyükşehir Belediyesinin, hindi ile çekirge mücadelesi bu yıl da sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, meraları çekirge istilasından kurtarmak için geçen yıl başlattığı hindilerle biyolojik mücadeleyi bu yıl da sürdürüyor. İbradı’nın Eynif Merası başta olmak üzere çekirge istilasının yoğun şekilde yaşandığı bölgelerde hindi palazı dağıtılıyor.

Geçen yıl ilk kez çekirgelere karşı hindilerle biyolojik mücadele çalışması başlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi, alınan olumlu sonuçlar ve vatandaşlardan gelen talep üzerine bu yıl da hindi palazı dağıtımı yapıyor. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Eynif merası başta olmak üzere Akseki, İbradı, Gündoğmuş, Elmalı, Serik kırsalında çobanlara hindi palazları ve yemleri teslim ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı AR-GE Şube Müdürü Dr. Deniz İlaslan Çürek, geçen yıl başlatılan hindilerle çekirgelere karşı biyolojik mücadele yönteminden başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi. Çürek, bu yıl da kalan çekirgelerin toplanması için hindi desteğine devam edildiğini belirterek, projenin çok yönlü olduğunu söyledi. Çürek, “Hindiler çekirgeleri toplarken hayvanların tüketeceği otların yeşermesi için de fırsat kalıyor. Hindiler sayesinde çekirge popülasyonunda ciddi bir azalma oldu. Projenin sürdürülebilirliği için bu yıl da hindi dağıtıyoruz. Küçükbaş ve büyükbaş yetiştiriciliği yapan çobanlarımız hindi yetiştiriciliğini de öğrendi. Çobanlarımıza yeni bir gelir kaynağı oluşturuldu. Çobanlarımıza hindi palazı hibe diyoruz. Yem desteği de veriyoruz” diye konuştu.

“En uzak mahalle unutulmadı”

Akseki Büyükalan, Sarıhacılar, Dikmen, Belenalan Mahalle Muhtarlarına ve Değirmenlik Sulama Kooperatifi’ne de hindi palazları teslim edildi. Akseki Değirmenlik Sulama Kooperatifi üyesi Engin Girgin kış aylarında kar yağışı az olduğu için çekirge ile birlikte böcek popülasyonunun da arttığını söyledi. Böcek ve çekirgelerin meyve sebzelere büyük zarar verdiğini belirten Girgin, “Hindi, çekirgelerle mücadele için doğal bir yöntem. Çok güzel düşünülmüş bir proje. Biz Antalya’nın en ücra, en uzaktaki mahallesiyiz bizi de unutmadıkları için teşekkür ederiz” dedi.

“Çekirge istilası sona erecek”

İbradı Başlar Mahalle Muhtarı Bekir İbiş de geçen sene de çekirgelere karşı biyolojik mücadele için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden hindi aldığını belirterek, şöyle konuştu: “Çekirgeler yeşil namına bir şey bırakmıyordu. Otlar bitince ağaçlara, sebze meyveye dadanıyordu. Büyükşehir Belediyemizin verdiği hindiler kalan çekirgeleri de topluyor. Bu şekilde devam ederse bir iki sene içinde çekirge sorunumuz ortadan kalkacak. Talepte bulunduk sağ olsun gönderildi. İnşallah bu çekirge istilasından büyükşehirin verdiği hindiler sayesinde kurtulmuş olacağız”

“İlaç yerine çekirge”

Akseki Büyükalan Mahalle Muhtarı Hüseyin Değirmenci de çekirge ile yıllardır mücadele ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Çekirgeyle yıllardır ilaçlı mücadele ediyoruz. Kullandığımız zirai ilaçlar diğer canlılara zarar verdiği için büyükşehir belediyemizin verdiği hindiyle mücadele yapmak istiyoruz. Buna katkı sağlamak için talepte bulunduk, hindiler geldi. İnşallah başarılı oluruz. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz”.

“Hibe edildi”

Serik ilçesine bağlı Kökez, Eskiyürük, Dikmen, Etler, Aşağıoba, Abdurahmanlar, Yanköy, Belek, Nebiler ve Kürüş mahallelerinde de hindi palazları ve 50’şer kiloluk yemler vatandaşlara teslim edildi. Serik ilçesi Kozan Mahallesi sakinlerinden Süleyman Gül hibe edilen hindi palazlarının kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için üretimin arttırılmasına teşvik edici bir proje olduğunu söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Elmalı’da da Gökpınar, Camiatik, Düden, İlyağı, Salur, Tekke Çukurelma ve Özdemir mahalle muhtarlarına 130 hindiyi ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere teslim etti. Özdemir Mahalle Muhtarı İlhan Sert, “Muhittin Başkanımızın mahallelere desteği devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine dağıtmak için istediğimiz hindileri teslim aldık. Kene, pire gibi zararlılardan bu bölgede çok var. Hindiler bu zararlılarla mücadele içinde vatandaşlara örnek olacak. Sadece hindi değil hindilerin yemine kadar düşünülmüş” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.