h Dolar 33,0871 % 0.06
h Euro 36,3324 % 0.06
h Altın (Gr) 2.617,90 %0,16
h Ons Altın 2.462,83 %0,17
h Bitcoin 2140462 %-1.73162
a

54 haneli mahallede 54 metrekarelik Türk bayrağı

Akseki’nin Alaçeşme Mahallesinde doğup, küçük yaşta İstanbul’a giderek ticarete atılan 88 yaşındaki Mehmet Uslu, 2015 yılında 54 köyüne 36 metre boyunda dev Türk bayrağı direği diktirdi. 54 haneli mahallede direğe asılan 54 metrekare büyüklüğünde dev Türk bayrağı, fırtınadan yıpranması nedeni ile 3 ayda bir yenilenerek İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekiliyor.

Alaçeşme Mahalle muhtarı Hasan Uluğkay, dev Türk bayrağı direğinin köylüleri hayırsever işadamı Mehmet Uslu tarafından 2015 yılında yaptırıldığını söyledi. Bayrak direğinin 36 metre yükseklikte olduğunu söyleyen Uluğkay, “Dev Türk bayrağı direğimizde bulunan 54 metrekare bayrağımızı yeniledik. Fırtına ve rüzgar nedeni ile yıpranan bayrağımızı yılda ortalama 3 veya dört defa yeniliyoruz. Bu kadar yükseklikte direk ve dev Türk Bayrağımız Akseki bölgesinde sadece Alaçeşme Mahallesinde bulunmaktadır. 88 yaşındaki hayırsever hemşerimiz Mehmet Uslu amcamız dev Türk Bayrağı direğini diktirmekle kalmadı, bayrağımızı dahi İstanbul’dan alarak bize gönderiyor. Biz de İstiklal Marşımız eşliğinde köylülerimiz ile birlikte yeniliyoruz. Hayırsever hemşerimize ne kadar teşekkür etsek azdır” diye konuştu.

Alirıza Can, köyümüzde hayırsever işadamı Mehmet Uslu tarafından yaptırılan bayrağın değişim törenine katıldıklarını söyledi. İstiklal Marşımız eşliğinde eskiyen Türk Bayrağını indirip yenisini göndere çektiklerini söyleyen Can, “Alaçeşme köyü Antalya Konya yoluna bir kilometre uzaklıktadır. Bayrak yol üzerinde devasa şekilde kendini gösteriyor. Türk Milletinin onuru olan bayrağımız semalarda dalgalanıyor. Yoldan geçen herkes dev Türk bbayrağını görmektedir. Gururla izliyorlar. Her 3-4 ayda bir bayrağımızı değiştiriyoruz. Hayırsever işadamı sadece Dev Türk bayrağı direğini dikmesinin yanı sıra eskiyen bayraklarımızın yerine her zaman yenisini alarak köyümüze gönderiyor. Bizde rüzgar ve fırtınadan dolayı eskiyen bayrağımızı hemen değiştiriyoruz. Akseki bölgesinde böyle devasa Türk bayrağı direği yoktur. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.