h Dolar 19,0540 % 0.13
h Euro 20,5095 % 0.13
h Altın (Gr) 1.211,44 %-0,66
h Ons Altın 1.977,84 %-0,74
h Bitcoin 528730 %0.10617
a

Kandilli Rasathanesi: Artçı depremler 1 hafta boyunca devam edecek!

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, Bingöl Karlıova’da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulundu. Özener, “Bölge deprem üreten bir bölge, artçı sarsıntı depremler bir hafta, 10 gün daha devam edecek” dedi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 17:24’te AFAD verilerine göre, 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle bir güvenlik korucusunun şehit olduğu açıklandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, Karlıova’da meydana gelen deprem hakkında açıklamalarda bulundu.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, şunları söyledi:

* Bugün Türkiye saatiyle 17.24’te Bingöl Karlıova ilçesi Kaynarpınar’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

* Sığ odaklı bir depremdi, yaklaşık 5 km olarak depremin derinliğini verdik. Şu ana kadar 57 tane artçı depremimiz oldu.

* Artçı depremler sürmekte en büyükleri 4.6 ve 4.7 büyüklükte 2 tane deprem meydana geldi.

* Bölge Kuzey Anadolu fayı ve Doğu Anadolu fayı kesişim noktasında Karlıova bu bölge çok yoğun olarak izlenen ve birçok proje yapılan bir bölge.

“DEPREM AÇISINDAN AKTİF BÖLGE”

Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattının kesişim noktası olan Bingöl’ün önemli bir nokta olduğunu belirten Özener, şu ifadeleri kullandı:

* Karlıova bölgesi önemli deprem potansiyeli taşıyan bir nokta. 2003 yılında 6.3 ve 6.4 nokta civarında 2 depremimiz vardı.

* Dediğim gibi bu bölge deprem açısından aktif bir bölge bu bölgedeki 6 civarındaki depremler her zaman olabilecek, sürpriz olmayacak depremler.

* Fay hatları kuşağında olmamızdan dolayı Türkiye’nin herhangi biri yerinde herhangi bir anda deprem olması çok mümkün olası, her ihtimali göz önünde bulundurmalıyız.

* Rasathanenin kayıtlarına baktığımızda da tarih boyu bu bölgede depremler meydana geldi. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Umarız can kayıplarının devamı gelmez.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.