h Dolar 13,7520 %0.24
h Euro 15,5573 %0.24
h Altın (Gr) 785,16 %-0,16
h Bitcoin 660375 %-2.72858
a

Bakan Pakdemirli’den muhalif kesimin Hollanda örneğine cevap

Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli, muhalif bazı kesimlerin ithalatta sürekli Hollanda örneğini göstermesine yanıt verdi. Pakdemirli, “Hollanda’nın 17 milyar dolar gayri safi tarım hasılası var. Bizim 48 milyar dolar. Yani yaklaşık 3 misli. Hollanda’nın güzel bir tarafı var, 100 milyar dolar ihracat, 67 milyar dolar ithalat yapıyor. Ürünleri işliyor, katma değerli hale getiriyor ve 100 milyar dolarlık tarım ihracatı haline getiriyor” dedi.

 

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonunun (TUSAF), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile birlikte düzenlediği “Türkiye Hububat Kongresi 2021 ve 16. TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi” 12 Kasım Cuma günü Kundu turizm merkezindeki bir otelde başladı. Yerli ve yabancı 1000 delegenin ağırlandığı ve ana temasının “İklim Değişikliği ve Küresel Salgın” olduğu kongrenin açılışına Bekir Pakdemirli, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Partili milletvekilleri, TUSAF Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sayman Üye Faik Yavuz ve çok sayıda sektör paydaşları katıldı.

 

“Buğdayda son 19 yılda verimi yüzde 40 artırdık”

Dünya ve Türkiye nüfusunun 2050 yılına kadar oldukça artacağına işaret eden Bakan Bekir Pakdemirli, yapılan araştırmalarda bu nüfusu beslemek için bugünkünden yüzde 60 daha fazla gıdaya, bu gıda üretimi için de yüzde 15 daha fazla suya ihtiyaç olacağını söyledi. Hububatın, gıda ihtiyacının karşılanmasında kilit rol oynayacağına vurgu yapan Pakdemirli, dünyada, başta buğday, arpa, mısır ve çeltiğin yer aldığı toplam 2.3 milyar ton hububat üretimi yapıldığını, bu miktarın 421 milyon tonu ticarete konu olurken, 600 milyon tonunun ise stoklandığını kaydetti.

 

Hububatın Türkiye’de bitkisel ürünleri içerisinde en fazla ekiliş alanlarına sahip olan ürün grubu olduğunu belirten Pakdemirli, “Türkiye’de, başta buğday olmak üzere hububat ürünlerini biraz önce söylediğim gibi stratejik ürünler kategorisinde değerlendiriyoruz. Son 19 yılda sağladığımız destekler ve önemli Ar-Ge çalışmaları ile hububat verimliliğini önemli seviyede arttırdık. Hububat üretimimizde önemli yere sahip olan buğdayda; son 19 yılda verimi yüzde 40 artırdık. Tabi buğdayda yaşadığımız bu başarıyı, çeltik ve mısır üretimindeki artış ile taçlandırdık. Mısır ve çeltikte verimde sağladığımız gelişmeler ve üretime yönelik aldığımız tedbirler sayesinde 2020 yılında; 6,5 milyon ton mısır ve 1 milyon ton çeltik üretimi ile Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunu kırdığımızı gururla söylemek istiyorum. Verimlilikteki artışla birlikte hububat üretimimiz son 19 yılda yüzde 20, son 3 yıllık dönemde ise yüzde 8 oranında artarak, 37 milyon tona yükselmiştir. İnşallah desteklerimiz ve yeni projelerle hububat üretimimizi daha da yukarılara taşıyacağız” dedi.

 

“Üreticimiz endişelenmesin; hasat zamanı geldiğinde yine ürünleri değerinde alıyor olacağız”

3 yıldır üreticiyi koruyacağı, tüketiciyi kollayacağına dair şiar edindiği bir sözü olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, konuşmasını söyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber, daha etkin regülasyon politikaları yürütmeye başladık. Bu politikalar; hem üreticimizi memnun ediyor, hem de sürdürülebilir üretime önemli katkı sağlıyor. 2018 yılında üreticilerimize ‘Siz ekin ve hasadınızı yapın, ürününüz elinizde kalmayacak’ sözünü vermiştim. Hamdolsun son 3 yıldır bu sözümüzü yerine getirdik, bundan sonra da aynı şekilde sözümüzün arkasında duracağız. Kuşkusuz ülkemizin tarım sektöründeki en önemli başlığı hububat, özel ürünü ise buğdaydır. Hem üreticilerimiz, hem tüketicilerimiz için vazgeçilmez olan buğdaya ayrı bir önem veriyoruz. Bu sebeple 2018 yılından beri buğday için yaptığımız pozitif yaklaşım, çiftçilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Sadece buğday alım fiyatlarında, 2019 yılında yüzde 29, 2020 yılında yüzde 22, 2021 yılında ise yüzde 36 artışla, son 19 yılın en yüksek artış oranını sağladık. Bu alım oranlarını diğer ürünler için de benzer miktarlarda artırdık. Tabi şuan dünyada pandemi ve küresel ısınmanın etkileri nedeniyle girdi maliyetlerinde önemli dalgalanmalar var. Bu dalgalanmalara karşı üreticimiz endişelenmesin, hasat zamanı geldiğinde yine ürünleri değerinde alıyor olacağız. Her zamankinden daha çok üretmeye ihtiyacımız olduğu bu dönemde, çiftçimiz bir karış dahi yeri boş bırakmadan eksinler, biçsinler. Biz devlet olarak her zaman üreticimizin, çiftçimizin arkasında olacağız. Ülkemizde üretim kadar üretilen ürünlerin muhafaza edilmesi de önemli.”

 

“Köy bazlı verim sigortası ve hasar tazminatı eşik değerinde artışa gidiliyor”

Pakdemirli, çiftçilerin alın terini TARSİM ile güvence altına aldıklarını aktararak, “Bu yıl TARSİM kapsamında; sadece tarımsal kuraklık nedeniyle yüzde 60 devlet prim desteği ile 36,3 milyon lira prim desteği verdik ve çiftçilerimize 214 milyon lira hasar tazminatı ödedik. 2022 yılından itibaren ise buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi hububat grubunda yer alan ürünleri kapsayan, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında devlet prim desteği yüzde 60’dan yüzde 70’e, hasar tazminatı eşik değerini ise yüzde 70’den yüzde 80’e çıkarıyoruz. Ayrıca buğdayda dolu paketine yüzde 5 prim indirimi yapılacak. Bu yıl ilk defa hayata geçireceğimiz uygulama kapsamında; üreticimizin verim ve fiyat kaynaklı risklere karşı, zararını tazmin hakkı doğacak. Bu uygulamanın ismi Gelir Koruma Sigortası’dır. Gelir Koruma Sigortası ilk olarak ABD’de 1996’da başlayan ve şu an yapılan tarım sigortasının yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Avrupa’da ilk defa benim talimatımla ülkemizde uygulanmaya başlandı. Uygulama kapsamında; ekmeklik ve makarnalık buğdayda, üreticilerimiz daha ürünü ekerken gelirini bilecek ve teminat altına alacak” ifadelerine yer verdi.

 

“2021 yılı tüm dünyada gıda ve tarım piyasaları açısından oldukça sancılı geçti”

Dünyada yaşanan pandemi süreci ve ülkeyi etkileyen kuraklığın, hububat üretimi ve özellikle buğday üretiminde ciddi verim kayıplarına sebep olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Dünya hububat piyasalarındaki istikrarsızlık ve ülkemizdeki tarımsal kuraklığın etkisiyle yaşanan üretim eksikliği iç piyasada tüketicilerimizi etkileyecek boyuta ulaşınca, biz de gerekli tedbirleri almak durumunda kaldık. 2021 yılı tüm dünyada gıda ve tarım piyasaları açısından oldukça sancılı geçti ve bunun etkilerini hala hissetmeye devam ediyoruz. Özellikle arz açığı olan ülkeler, stoklarını takviye etmek amacıyla yoğun miktarda alımlar yapıyor. Biz de iç piyasada arz güvenliğini sağlamak için hasat döneminden itibaren stoklarımızı takviye etmeye başladık. Çünkü olağandışı dönemler, olağanüstü tedbirler almayı gerektirir” dedi.

 

“14 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik”

Mamul madde sektöründe un ve makarnanın ülkenin iki önemli mamul ihracat ürünü arasında olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Ülkemiz un ihracatında dünyada 1’inci, makarna ihracatında ise 2’nci sırada yer alıyor. 2002 yılından bugüne, un ihracatımız 11 kat, makarna ihracatımız 30 kat, bulgur ihracatımız 15 kat, irmik ihracatımız 5 kat, bisküvi ihracatımız ise 4 kat artış sağladı. 2020 yılında ülkemiz un ihracatı yaklaşık 3 milyon ton, makarna ihracatı 1 milyon 472 bin ton, bulgur ihracatı 283 bin ton, irmik ihracatı 80 bin ton ve bisküvi ihracatı 535 bin ton olarak gerçekleşti. Yine son 19 yılda toplam 22 milyar dolar tutarında 79 milyon ton buğday ithalatına karşılık, 35 milyar dolar tutarında 89 milyon ton buğday ve mamulleri ihraç ederek, yaklaşık 14 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik” dedi.

 

Muhalif kesimin ithalatta Hollanda örneğine yanıt verdi

Muhalif bir kesimin sürekli ithalat konusuna değinip Hollanda örneği vermesini eleştiren Bakan Pakdemirli, sözlerine şöyle devam etti:

“Muhalif bir kesim sürekli bu ithalatları konuşuyor. Bunları konuşurken de her zaman bizim önümüze Hollanda örneğini getirdiler. Hollanda’nın 17 milyar dolar gayri safi tarım hasılası var. Bizim 48 milyar dolardır. Yani yaklaşık 3 misli. Hollanda’nın güzel bir tarafı var, 100 milyar dolar ihracat yapıyor. 67 milyar dolar ithalat yapıyor, o ürünleri işliyor, katma değerli hale getiriyor ve 100 milyar dolarlık tarım ihracatı haline getiriyor. Ben hep şunu söylüyorum; Türkiye’de biz üretimimizi arttıralım, toprak kaynaklarımızı arttırıp belirli bir noktaya getirelim ama Türkiye’nin lojistik ve üretim avantajını kullanalım. Dünyanın en büyük havalimanlarına sahip, en güzel limanlarına sahip olan Türkiye’nin avantajını kullanalım. Türkiye, bana göre 21. Yüzyılda sadece kendi refahı ve zenginliği değil, çevresindeki ülkeleri de refahı ve zenginliğinden pay alma durumundadır. Bunu da ancak sanayiyle, üretimle, sadece tarım ürünlerini üreterek değil, bununla beraber katma değerli ürünleri üreterek yapabilirsiniz.”

 

Sanayicilerden fiyat taaddüttü istedi

Sanayicilere özel olarak seslenen Bakan Pakdemirli, gıda fiyat artışıyla ilişkin ise şunları söyledi: “Çok zor zamanlar yaşıyoruz, tüm dünya zor zamanlar yaşıyor. Dün toplantı yaptık, yurt dışından gelen bakanlarımızla konuştuk. Dertlerin neredeyse hepsi aynı. 12 tane bakanla görüştüm, hepsi gıda fiyatlarının artışından bahsetti. Bunun ancak bir araya gelerek çözülebileceğinden bahsettik ve bu pandemi, kuraklıkla ilgili riskler terk etmeden bu konuda önemli neticeler alamayacağımız ortaya çıkıyor. Bu anlamda da hep beraber ancak bu işin üstesinden gelebiliriz. Biz devlet olarak üstümüze düşeni regülasyon açısından yapmaya devam edeceğiz. Ben burada paydaşları ayırmıyorum, sanayicilerin de önemi var, değer zincirinin içerisinde kimler varsa, herkes hakkaniyet içerisinde para kazanmak durumundadır, kazanılmadığı anda herkes bu işten vazgeçer. Ama regülasyon konusunda, özellikle bugün üzerimize önemli bir görev düşüyor. Elbette herkes burada iş adamı olarak, herkes bu işten kar edelim düşüncesinde olabilir. Bu gayet de tabidir ama bu işleri yaparken bir miktar da vatandaşı düşünmemiz gerek. Biz regülasyon konusunda üzerimize düşeni yapacağız, yalnız sizlerden ben fiyat taaddüttü istiyorum ve buna da sağdık kalmanızı istiyorum. Bu taaddütlere sadık kalmanızla alakalı da takipleri hem TMO, hem ticaret hem de hazine bakanlıkları tarafından sıkı takip yapacağımızı da ifade etmek istiyorum.”

 

100 bin ton ekmeklik buğday talimatı

Son olarak ekmeklik buğday konusunda ilave müjdesi de veren Pakdemirli, “Kasım ayında TMO stoklarından 1 milyon 70 bin ton hububatı regülasyon için ayırmıştık. Bunun 410 bin tonu ekmeklik buğdaydı. Son piyasa gelişmeleri ve maliyetleri dikkate alarak, Kasım ayı satışlarına bir 100 bin ton daha ekmeklik buğday ilave edilmesi talimatını verdim. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

“Antalya liderlik yapıyor”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise, turizm konusunda dünyada parmakla gösterilen Antalya’nın tarımda da başı çektiğini ve özellikle yaş sebze ve meyvede, uzak doğu meyvelerinde lider durumda olduğuna vurgu yaptı. Tohum ve fide üreticileriyle buluştuktan sonra bir vatandaş olarak çok mutlu olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, 15-20 yıl önce tohum ve fidede dışarıya mahkum olan Türkiye’nin bu sorunu hallettiğini ve buna Antalya’nın liderlik gösterdiğini söyledi.

 

“2050 yılında 84 milyon kişi açlık riskiyle karşı karşıya”

TUSAF Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy ise küresel sıcaklıktaki artışa dikkat çekerek, “Hükümetler Arası İklim Değişikliği Platformunun yaptığı araştırmaya göre, küresel sıcaklıktaki her bir derece artış, dünyadaki mahsul verimini buğdayda yüzde 6, pirinçte yüzde 3,2 ve mısırda ise yüzde 7,4 oranında azaltacak ve besin değerini düşürecek. Bunun sonucunda 2 derecelik küresel ısınma 2050 yılında 84 milyon kişiyi daha açlık riski ile karşı karşıya bırakacak. Uzun yılar ortalamasına göre içinde bulunduğumuz yılın sıcaklıkları 1.7 derece artış gösterdi, tarım alanları için yağış miktarında ise yüzde 20’lik bir azalma yaşandı. Daha önce her 10 yılda bir yaşanan kuraklıkların, bundan sonra 5 yılda bir karşımıza çıkması bekleniyor. Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görev alanına, iklim değişikliğinin eklenmesini takdirle ve umutla karşılıyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu