h Dolar 27,1629 % 0.14
h Euro 28,9369 % 0.14
h Altın (Gr) 1.680,71 %0,38
h Ons Altın 1.924,84 %0,25
h Bitcoin 722036 %0.04691
a

Kaş İslamlar’ın 30 yıllık su sorunu çözülüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, yaklaşan turizm sezonu öncesinde villa turizminin yaygın olduğu Kaş’ın İslamlar Mahallesi’nin 30 yıllık içme suyu sorununu çözüyor. Çalışma çerçevesinde eskiyen isale hattı yenilenirken, 250 tonluk bir su deposu ve 2 tane 30 tonluk terfi merkezi yapılıyor.

Villa turizmiyle son yıllarda popüler hale gelen, buna bağlı olarak da ihtiyaçları artan Kaş’ın İslamlar Mahallesi’nde yaşanan 30 yıllık içme suyu sorunu Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü’nün çalışmasıyla giderildi. Ortalama maliyeti 20 Milyon TL olan çalışma çerçevesinde 7.5 kilometrelik isale hattı yenilendi.

 

7.5 kilometreklik isale hattı yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü Kaş Şubesi Kalkan Bölge Sorumlusu Güngör Taş çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “İslamlar Mahallesi Öz mevkiinde vatandaşlarımızın tarlalarından geçen çelik isale hattımız vardı. Bunların tamamını yola almak kaydıyla deplase ederek hattımızı birleştiriyoruz. Toplamda 7.5 kilometre bir hat yapıyoruz. Bu hattın 3 kilometresi çelik, geri kalan 4.5 kilometre polieten boru. Bu hattan Kördere, İncebel mevkii, Akbel ve Öz mevkii olmak üzere 5-6 bölgemiz faydalanıyor. Projenin içerisinde 250 tonluk bir su deposu ve 2 tane 30 tonluk terfi merkezi de olacak. Turizm bölgesi Kalkan’ın 30 yıllık kangren olan su sorunu yaklaşık projeksiyona göre 30 yıl için gidermiş oluyoruz.”

 

Mağduriyet giderildi

İslamlar Mahalle Muhtarı Bayram Köprücü mahallenin içme suyu hattının 90’lı yıllarda muhtarlığın imkânlarıyla döşenmiş borular olduğunu söyledi. Bölgede turizm faaliyetlerinin arttığına dikkat çeken Muhtar Köprücü, suyla ilgili büyük sıkıntılar yaşandığını belirtti. Muhtar Köprücü, “Başkanımız Muhittin Böcek sayesinde ASAT hatlarımızı yeniliyor. Vatandaşımızın mağduriyetini gideriyoruz. Susuz hiçbir şey olmuyor. Turizm bizim gelir kaynağımız. Muhittin Başkanımıza, ASAT’a, çalışan ekibe çok teşekkür ederiz” dedi.

 

Su sorunu ortadan kalktı

Kaş’ın en büyük mahallelerinden biri olan Bezirgan Mahalle Muhtarı Salih Sarıca da bölgedeki hızlı yapılaşmaya dikkat çekerek, nüfus arttığı için suyla ilgili sıkıntıların baş gösterdiğini söyledi. Geçen yıl ASAT’ın Bezirgan Mahallesi’ne bağlı Ulugöl bölgesinde bir çalışma yaptığını hatırlatan Muhtar Sarıca, bu yıl da Akbel, Karabelen mevkii arasında bulunan Kördere, Hacıkaralar, Sarnıçbaşı ve Ordu mevkilerinde ASAT’ın su çalışması yaptığını belirtti. Bu çalışmanın su sorununu 30-40 yıl için ortadan kaldıracağını söyleyen Muhtar Sarıca Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

 

Musluklardan su akıyor

2013 yılından bu yana İslamlar ‘da yaşayan Mehmet Özdere ise kışın bile su sıkıntısı yaşadıklarını vurgulayarak, “Büyüyen ve gelişen bir yer burası. Eskiden bir hafta su gelmiyordu. Camiden su taşıyorduk. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek sağ olsun sorunumuzu çözdü. Borular değişti. Vatandaşımız musluklardan açtığı zaman su akıyor. Suyumuz zaten bol ama sıkıntı çekiyorduk” diye konuştu.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.