h Dolar 32,1936 % -0.09
h Euro 34,9886 % -0.09
h Altın (Gr) 2.424,50 %0,14
h Ons Altın 2.341,45 %0,18
h Bitcoin 2228753 %2.50703
a

Şeflerin Lezzetleri Yarışması’ndan altın madalyayla döndüler

Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin düzenlediği II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen, Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen “Lisansüstü Öğrencileri Gastronomi Sempozyumu” büyük bir heyecana sahne oldu. Sempozyumun önemli bir parçası olan II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri Yarışması’na katılan Alanya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı öğrencilerinden Cihan Doğan ve Cihan Öncel, muhteşem bir performans sergileyerek birincilik ödülüne layık görüldü.

Antalya temalı “oğlak” tabağına altın madalya

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş koordinatörlüğünde yarışmaya hazırlanan öğrenci ekibi, ana yemek kategorisinde Antalya temalı “oğlak” tabağı tabak hazırladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada öğrenciler lezzetleri ve dikkat çekici sunumlarıyla jüriyi etkileyerek altın madalyanın sahibi oldu. Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Erman Baş, yarışma sonucu ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Öğrencileri başarılarından dolayı kutlayan Öğr. Gör. Baş, “Bu tabağı hazırlarken modern mutfak tekniklerini uzun süren çalışmalar sonucunda belirlediler. Sous-Vide yöntemiyle hazırlanmış oğlak tandır, İza bulgurlu filisli kapa, keçi boynuzu sos, elma graten, ızgara taze soğan, altın susam kıtırı ve reyhan yağını yapmış oldukları tabak ile sunan öğrencilerimiz yarışmayı birinci olarak tamamladılar. Öğrencilerimizi tekrardan tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” ifadelerini kullandı.

 

1,5 ay yarışmaya hazırlandılar

Cihan Doğan ve Cihan Öncel, bir buçuk aydır yarışmaya hazırlandıklarını söyledi. Cihan Doğan ve Cihan Öncel, yarışma sonucu ile ilgili yaptığı ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“II. Akademisyen Şeflerin Lezzetleri ve Yemek Yarışmasına katılmış olmaktan ve yaklaşık 45 günlük bir hazırlık aşamasından sonra birincilik ödülünü almış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Antalya temalı sunduğumuz ’oğlak’ tabağımızı farklı bir yorum ve bakış açısı ile ele alarak modern pişirme teknikleriyle yorumlamaya çalıştık. Ortak fikirler ile oluşumunu tamamladığımız ve Yarışmaya katılmamızı sağlayan Alanya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Mankan ve Öğr. Gör. Erman Baş hocalarımıza teşekkür ederiz. Son olarak Bünyesinde Ar/Ge Chef olarak görev aldığımız Akra Hotels yönetimine ve şefimiz Baykaner Gönen’e sundukları imkanlar ve eğitimimize vermiş oldukları desteklerden ötürü ayrıca teşekkür ederiz.”

 

Rektörden öğrencilere tebrik

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, yarışmada altın madalyaya layık görülen gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerini kutladı. Kazanılan başarıyı üniversitenin eğitim kalitesi ile özdeşleştiren Prof. Dr. Güner, “Gastronomi ve mutfak sanatları yarışmaları, şeflerin ve aşçıların becerilerini sergileyip geliştirmelerine çok önemli katkılar sağlıyor. Teşvik eden bu yarışmalar; öğrencilerin bu alandaki becerilerinin gelişmesine, gastronomi standartlarının yükselmesine faydalar sağlıyor. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı hocamıza ve etkinlik düzenleyicisi kıymetli hocalarına sektöre ve öğrencilere sağladığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Kazandığımız bu anlamlı başarı ve ödül, üniversitemizin eğitim kalitesini ve öğrencilerimizin yeteneklerini bir kez daha ortaya koydu. Öğrencilerimizin altın madalya kazanarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeleri bizler için gurur kaynağı oldu. Altın madalya kazanan öğrencilerimiz sahip oldukları yüksek beceri sektörün de dikkatini çektiler. Yenilikçi tarifler, teknikler veya sunumlarla sektöre yeni perspektifler getirdiler. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimizi, yarışmada elde ettikleri başarıdan dolayı kutluyorum” diye konuştu.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.