h Dolar 32,1894 % -0.11
h Euro 34,9663 % -0.11
h Altın (Gr) 2.422,47 %0,05
h Ons Altın 2.342,35 %0,22
h Bitcoin 2218428 %1.62311
a

Varsak Çayırı pehlivanları ağırlamaya hazır

Kepez Belediyesinin Varsak bölgesine kazandırdığı güreş sahasının çimleri yeşerdi. Varsak Çayırı, artık ata sporu yağlı güreşe hizmet etmeye hazır.

Kepez Belediyesi, Antalya’nın yağlı güreşteki başarısına yakışır bir güreş sahası inşa etti. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Antalya’ya başpehlivanlık heyecanını yaşatacak sporcuların yetişmesine katkı sağlayacak olan sahanın yapımı tamamlandı. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi gibi sadece yağlı güreşe hizmet verecek olan sahanın çimleri gün yüzüne çıktı. Böylelikle Varsak Çayırı, güreş tutmaya hazır hale geldi.

Antalya’nın yağlı güreşteki başarısının artmasına katkı sağlayacak olan tesiste, hem ses getiren yağlı güreş organizasyonları düzenlenebilecek hem de pehlivanlar antrenmanlarını yapabilecek.

 

Bayram Güreşleri Parkta Değil Varsak Çayırı’nda

Tesis, yağlı güreşin çok sevildiği Varsak bölgesi için de önemli bir yatırım oldu. Varsak bölgesi sakinleri, Ramazan Bayramı’na özel geleneksel yağlı güreşlerini parklarda düzenliyorlardı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Mayıs 2022’de gerçekleştirilen bayram güreşlerinde Varsak sakinlerine güreş sahası yapma sözü vermişti. Bu sözün yerine getirilmesiyle Varsak güreşleri artık parklarda değiş, Kırkpınar Sarayiçi gibi bir sahada gerçekleştirilecek. Antalyalılar ve bölge sakinlerine Varsak Çayırı’nda Kırkpınar’daki gibi güreş müsabakalarını izleme imkânı bulabilecek. Yağlı güreşe gönül vermiş genç pehlivanlar da Varsak Çayırı’nda antrenmanlarını yaparak, Kırkpınar’da başpehlivan olma yolunda kendilerini geliştirebilecekler.

 

Yağlı güreşe özgü tesis

Varsak Güreş Sahası, Aktoprak Mahallesi Şehit Bülent Alkan Caddesi’nde 5 bin 517 metrekare alana inşa edildi. İnşaat çalışmaları tamamlanan güreş sahasının 627 koltuklu betonarme kapalı tribünü bulunuyor. Tesisin koltuk rengi, eski Varsak Belediyesinin kurumsal renkleri olan yeşil ve beyaz olarak seçildi. Tesisin seyirci kapasitesi, portatif tribünlerle artırabilecek. Kapalı tribünün altında ise hakem ve soyunma odalarıyla, lavabolar bulunuyor. Tesisin, genişliği 70 metre, uzunluğu 80 metre olan çim sahasının büyüklüğü 2 bin metrekare.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.