h Dolar 33,1952 % -0.11
h Euro 36,0226 % -0.11
h Altın (Gr) 2.548,96 %-1,98
h Ons Altın 2.400,85 %-1,80
h Bitcoin 2196661 %3.42131
a

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde 50. yıl gururu

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında Tıp Fakültesinin üçüncü kez hak kazandığı TEPDAD Akreditasyon Belgesi’nin takdimi gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 50. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliği ve TEPDAD Akreditasyon Belgesi’nin Takdim Töreni gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Mor Salon’da gerçekleştirilen törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, Başhekim Prof. Dr. Yıldıray Çete, Fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

“Cumhuriyet’imizin bir asırlık tarihinin yarısına tanıklık etti”

Akdeniz Üniversitesi’nin ilk tohumunun Tıp Fakültesinin temelleriyle atıldığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Üniversitenin ilk fakültesi ve kuruluş nüvesi olan Tıp Fakültemizin 50. yılını kutlamak için bir aradayız. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Ne mutlu ki bize Cumhuriyet’imizin bir asırlık tarihinin yarısına tanıklık etmiş bir fakültemiz var. Bir an için bu büyük vizyonu düşünmenizi istiyorum. Büyük zorluklar ve fedakarlıklar sonucu kazanılmış bir savaş. Ve ardından yokluklar içinde kurulmuş bir cumhuriyet. Cumhuriyetle birlikte gelen yeni vizyon ve 50 yıllık büyük yapılanmanın ardından, Antalya gibi nispeten küçük bir Anadolu şehrinde Tıp Fakültesi açılabilmiş. O günkü Antalya’nın şehir nüfusunun sadece 176 bin olduğunu unutmayalım. Ama ülkemizin ve bu şehrin potansiyeline inanılarak fakültemiz kurulmuş” diye konuştu.

 

Yarım asırlık tecrübe ile geleceği inşa ediyor

Büyük Akdeniz Üniversitesi ailesinin bu inancı boşa çıkarmamak için elinden geleni yaptığını ifade eden Rektör Özkan, “İşte o küçük sahil şehrinde kurulan bu üniversite, azmin, inancın ve fedakarlığın simgesi haline gelerek, bugün ülkemizin en saygın ve değerli üniversiteleri arasındaki haklı yerini aldı. Dünyada ilk olan operasyonlara, öncü çalışmalara imza attı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültemiz yarım asırlık tecrübesi ile geleceği inşa etmeye devam ederken eğitim öğretim kalitesiyle de ön sıralarda yer almaya devam ediyor. Türkiye’nin en seçkin öğrencileri bu birikim ve deneyimin ışığında öğrenim görüyorlar. Bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi, alanında uzman hocalarımız tarafından meslek hayatlarına en iyi şekilde hazırlanıyorlar. Eğitim sistemimizde geçmişin tecrübelerinden faydalanırken günümüz teknolojilerinin verdiği imkanları da en verimli şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz” dedi.

 

“Kaliteli eğitimimizin somut göstergesi”

Ortaya koyulan tüm bu başarılı çalışmaların Tıp Fakültesinin hak kazandığı akreditasyonlarla taçlandığını ifade eden Rektör Özkan, “Bugün de Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından akreditasyon belgemizi alacağız. Bu akreditasyon belgeleri kaliteli eğitimimizin somut göstergeleri olması açısından büyük önem arz ediyor. Kalitesi YÖKAK ve TEPDAD akreditasyonlarıyla tescillenmiş Tıp Fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz dünyanın her yerinde geçerli olan bir diplomaya sahip olacaklar. Bu vesileyle TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek’e hem Tıp Fakültemiz adına hem de Tüm Akdeniz Üniversitesi adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

İlk akreditasyon alan fakültelerden biri

Akdeniz Üniversitesi’nin ilk akreditasyona hak kazanan 8 tıp fakültesinden biri olduğunu ifade eden TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Türkiye’de TEPDAD’ın YÖKAK tarafından 5 yıl süreli yetkilendirmesi olan iki kuruluştan biri olduğunu ve ayrıca uluslararası Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından ikinci kez on yıl süreli bir tanınırlık aldıklarını söyledi. Bunun Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İskender Sayek, “Amerika Birleşik Devletleri’nde 2024 yılından itibaren Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından akredite olan tıp fakültelerinden mezunlar sınavlara girebilecekler. Dolayısıyla TEPDAD Türkiye’de bunu öğrencilerin önünün açma anlamında bunun önemli bir yeri oldu. Ayrıca yurt dışında 10 tıp fakültesi eğitim programı akredite edilmiştir. Bu da dünyada örneği az olan bunu da gururla belirtiyim. Uluslararası tanınırlığımız da giderek artıyor” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. İskender Sayek programda ayrıca Gelecekte Hekimlik ve Tıp Eğitimi konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 

“En iyiler arasındayız”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan bugüne kadar olan gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, “Akreditasyon Takdim Belgesi’ni üçüncü defa almış olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin en iyi hekimlerini yetiştirmek için 50 yıldır çabalıyoruz. Bu 50 yılda emeği geçen tüm öğretim üyesi ve personellerine teşekkür ediyorum. Tıp Fakültemiz Türkiye’de ilk 10 fakülte arasında yer alıyor. ÖSYM giriş sınavında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Anadolu’da bulunan en iyi Tıp Fakültelerinden birisiyiz. Eğitim yöntemlerimizi yenileyerek güçlü bir eğitim-öğretimi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar 6 bin 536 hekimi Türkiye sağlık sistemine kazandırdık. İyi hekim yetiştirdiğimize yönelik cevapları de sahadan her zaman alıyoruz bu da eğitim sistemimizin kalitesini ortaya koyuyor. Araştırma alanında da yılda ortalama 380 WOS yayını ile ilk 10 üniversite arasında yer alıyoruz. WOS alanında 2023 yılında devlet üniversiteleri arasında ikinci sıradayız. Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan hocamız ve Prof. Dr. Ömer Özkan hocamızın büyük gayretleriyle Türkiye’de ilk kol nakli, yüz nakli, rahim nakli gibi nakiller sayesinde dünyanın konuştuğu bir fakülte haline geldik” dedi.

Program sonunda TEPDAD Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Akdeniz Üniversitesi eğitim programının 2029 yılına kadar akredite edildiğini söyleyerek Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar’a akreditasyon belgesini takdim etti.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.