h Dolar 32,3577 % 0.13
h Euro 34,5049 % 0.13
h Altın (Gr) 2.448,33 %-0,50
h Ons Altın 2.350,80 %-0,90
h Bitcoin 2206006 %-2.77858
a

Akdeniz Üniversitesi’nde Şehir ve Turizm Paneli düzenlendi

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Kent Konseyi iş birliğinde düzenlenen Şehir ve Turizm Paneli’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen, Antalya’da turizmin 1950’li yıllarda yerel halkın evlerinde gelenleri ağırlamasıyla gerçekleştiğini, 1980 yılından itibaren turizme yapılan yatırımlarla birlikte Antalya’nın dünyanın önemli turizm kentlerinden birisi haline geldiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Kent Konseyi iş birliğinde Şehir ve Turizm Paneli düzenlendi. Panelin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen, Antalya’nın kültürü, tarihi, doğal güzellikleri ile dünyanın gözdesi bir turizm destinasyonu haline geldiğini ifade etti. Dekan İçigen, ilerleyen günlerde düzenlenecek olan çalıştay ile sorunları daha detaylı bir şekilde tartışacaklarını ifade etti.

 

“Kent planlanırken turizme yer verilmemiş”

Antalya Kent Konseyi hakkında bilgiler veren Başkan Semanur Kurt, turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurt, “Antalya planlanırken 650 bin nüfusa göre planlanmış ve planlanırken de turizme öncelik verilmemiş oteller olsun, turizm alanı olsun, kent planında imar planında turizme yer verilmemiş. O nedenle konaklamaların çok az sayıda olduğu görülmekte. Kıyı bandında kent kimliğinden bahsettiğimiz falezler üzerinde hızla yükselmeye çalışan otelleri kastetmiyoruz. Böyle konaklama tabii ki kent merkezinde istemiyoruz. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum” dedi.

Kurt, “Biz hangi özelliğiyle Antalya’yı öne çıkarmalıyız, hangi ülke ile hangi bölge ile rekabet ediyoruz farklılıklarımız neler bunları bilmeliyiz. Kent merkezine baktığımızda konaklama yok konaklama olmadığı için de kent tarihi ve doğal değerler görünür değil. Bunların görünürlüğü ile ilgili bir çaba olması gerekir. Kaleiçi’ni ön plana çıkarmak istiyorsak Kaleiçi sorunun çözülmesi gerekir örneğin. Nasıl kullanılacağının planlanması gerekir. Çevre ve görüntü kirliliği olan bu şehirde kavşaklarda, bilbordlarda, afişlerde bu kentin temel değerini tanıtmaya yönelik kullanılsın. İstemediğimiz binlerce resimlerden sıkıldık. Tabela kirliliği, görüntü kirliliği gibi kentte estetik kaygısı olamayan bir anlayışın kabul edilebilmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen’in üstlendiği panelde, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Başdanışmanı Hamit Kuk, Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya ve Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin sonunda katılımcılara günün anısına plaket takdim edildi. Program, toplu fotoğrafların çekilmesiyle sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu’nda Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele; Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Şükrü Özen, Prof. Dr. Cengiz Toker, Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Deniz Uluşar, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakçı Elinç, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Halil Çolak, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necla Öztürk, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve turizm sektöründen temsilciler, akademisyenler, çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.