h Dolar 33,0854 % 0.27
h Euro 36,0899 % 0.27
h Altın (Gr) 2.587,14 %0,69
h Ons Altın 2.435,37 %0,55
h Bitcoin 2095134 %0.59552
a

Her 6 çiftten 1’i kısırlıkla karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı oranlara göre kısırlık sorunun giderek arttığını hatırlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şengör, “Rapora göre, küresel yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 17,5’i ya da yaklaşık her altı kişiden biri, tedavi eksikliği nedeniyle kısırlık sorunu yaşıyor” dedi.

Dünyadan her geçen gün artan kısırlık sorununa dikkati çeken Vitale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ali Fuat Şengör, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rakamları hatırlatarak; “Ne yazık ki kısırlık her geçen gün artıyor. Çiftler anne-baba olma özlemiyle pek çok yönteme başvuruyor. Gelişen teknoloji ve modern tıp teknikleriyle artık bebek hasreti çeken ailelere mutluluğa ulaşabiliyor. Bu konuda, yurtdışından da Türk hekimleri ve Türk hastaneleri olarak yoğun talep görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Küresel çapta bir sağlık problemi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin endişeli mücadelesinin giderek sık olarak görülen bir durum olduğunun altını çizen Op. Dr. Şengör, “Infertilite, 1 yıllık korunmasız ilişkiye rağmen gebelik durumunun oluşmamasıdır. Dünya genelinde 6 çiftten 1’i çocuk sahibi olmakta zorlanırken, bunun nedenlerinin başında kısırlık geliyor. Küresel çapta bir sağlık sorunu olan kısırlık kadın ya da erkeklerde farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor. Bu nedenle kısırlıkta belirleyici faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Çiftlerin bu mutluluğu tatmasına vesile oluyoruz”

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sonra en çok doğum yapılan hastane olan Vitale Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, bölge hastanesi olma yolunda ilerliyor. Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yolla gebelik haberi alamayan çiftlerin çoğunlukla hastanelerine başvurduklarını söyleyen Vitale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ali Fuat Şengör, “Bebek umudunu kaybetmiş çiftlerin artık anne ve baba olması gelişen teknolojiyle daha da mümkün. Hastanemizde uyguladığımız tanı ve tedavilerle çiftlerin bu mutluluğu tatmasına vesile oluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Erkekte sigara alkol tüketimi sperm kalitesini düşürüyor

Bebek problemi yaşayan çiftlerde görülen sorunların yüzde 65 sebebinin kadın faktöründen, geri kalanının ise erkeklerin sperm faktöründen kaynaklandığını belirten Op. Dr. Şengör, “Kadınlardaki rahim yapısının yanı sıra kadınlarda yer alan tüplerin durumu da önemli bir faktördür. Ayrıca erkeğin sperm yapısı da önemli bir faktördür. Tabi bunların yanı sıra günümüzde artık evlilik yaşının da ilerlemesi de etkilidir. Farkına varmadan maruz kalınan kimyasal madde ve enfeksiyonlar da etken olmaktadır. Erkeklerin sigara, alkol tüketimi veya ateşli hastalıklardan geçirmesi de sperm kalitesinde düşme nedeni olmaktadır” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.