h Dolar 33,1952 % -0.11
h Euro 36,0226 % -0.11
h Altın (Gr) 2.548,96 %-1,98
h Ons Altın 2.400,85 %-1,80
h Bitcoin 2195781 %2.36834
a

Uzmanlardan selülitle mücadelede arılı doğal çözüm tavsiyesi

Kadınların sıkça karşılaştığı cilt sorunlarından biri olan selülit ve çatlaklar için uzmanlar, doğal olarak arı zehri ile hazırlanmış formüllerin bu problemi hafifletmede etkili bir rol oynadığını söyledi.

Selülitin genellikle portakal kabuğu görünümü ile karakterize edilen ve bacaklar, kalça, karın ve üst kol gibi bölgelerde görülen bir cilt problemi olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekai Kutlubay, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve cilt bakımı gibi yaşam tarzı değişikliklerinin, selülit oluşumunu önlemek için bilinen etkili yöntemler olduğunu söyledi. Kutlubay, arı zehri gibi doğal bileşenleri içeren cilt bakım ürünlerinin de son yıllarda popüler hale geldiğine dikkati çekerek, “Arı zehri, içeriğindeki bileşenleri sayesinde selülit görünümünün giderilmesinde etkili bir rol oynar” dedi.

Türkiye’nin arı zehri üreticisi BEE’O Genel Müdürü Arı Ürünleri Uzmanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise selülitin neden olduğu dolaşım bozuklukları, portakal kabuğu görünümü ve inflamasyona karşı, arı zehrinin içeriğindeki hyaluronidazlar sayesinde, uygulandığı bölgede etkili bir şekilde derinlere nüfuz ettiğini söyledi. Samancı, “Selülit genellikle inflamasyonla ilişkilidir ve arı zehrinin içeriğindeki bileşenler, proinflamatuar sitokinlerin salınımını önemli ölçüde baskılayarak inflamasyonun gelişimini engelleyici etki gösterir. Özellikle, arı zehrinin ana bileşeni olan mellitin, inflamasyonu düzenleyerek ilgili sinyal yolaklarını etkileyerek ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, mellitin ve apaminin düz kasları uyarıcı etkileriyle dolaşım sistemi uyarılır ve kan akışında artış sağlanır. Artan kan akışıyla birlikte, kolajen ve elastin üretimi teşvik edilerek, arı zehrinin uygulandığı cilt bölgesinde, doğal olarak selülit görünümünde azalma ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak mümkündür” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.