h Dolar 19,0208 % 0.07
h Euro 20,3901 % 0.07
h Altın (Gr) 1.212,47 %0,25
h Ons Altın 1.984,05 %0,28
h Bitcoin 531792 %2.5903
a

İşten çıkarma yasağı uzayacak mı? Bakan’dan açıklama!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işten çıkarma yasağını uzatmayı düşündüklerini söyledi. Bakan ayrıca sendikaların büyük tepki gösterdiği kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında da “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalıştığımız bir model” diyerek detay vermedi. 1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği sağlanacağı ifade edildi.

NTV yayınında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

3.5 MİLYON KİŞİYE 10.5 MİLYAR TL

Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanan işçi sayımız 3.5 milyona yaklaşmış durumda. Bu doğrultuda toplamda 10.5 milyar lira kaynak aktarıldı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZUYOR

Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz.

Resmi Gazete’de çıkan düzenlemeye göre 17 Nisan tarihinde işten çıkarma 3 ay süre ile ile yasaklanmıştı. Ahlaka aykırı davranışlar veya ceza ödeyerek işçi çıkarma dışında personelin sözleşmesi sona erdirilemiyor. Cumhurbaşkanı’nın işten çıkarma yasağını 3 ay daha uzatma yetkisi bulunuyor.

İSTİHDAMA DÖNÜŞ DESTEĞİ

1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği olacak. İlave istihdam sağlayan işverenlerimize de destek sunacağız. Farklı çalışma modellerini etkinleştireceğiz.

Gençlerimiz için paketin içinde 2 maddemiz olacak. Biz en kısa zamanda meclise sunmak istiyoruz, netleştiği zaman paketimizi sunacağız.

UZUN VADELİ SİGORTA ÖDENECEK

Bir diğer teşvik edici unsurumuz, işsiz kalma sürelerini azaltmaya yönelik olacak. Çalışanlarımızı 3 ay içinde geriye döndükleri zaman işe, o 3 aylık süreçte uzun vadeli sigortalarını ödeyeceğiz.

KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİ HAZİNE VE MALİYE İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalıştığımız bir model. Temel hedefimiz çalışanımızın emekli olduğunda daha iyi bir gelir seviyesi sağlamak, ülkemize 2. ve 3. basamağı kazandırabilmek.

İşçilerin kıdemlerinin üçte birine yakınını fona aktarma planını içeren kıdem tazminatı düzenlemesi sendikalar tarafından büyük tepki ile karşılandı. Çalışanların 60 yaşından önce fonda biriken parayı çekememesi öngörülüyor. İstisnai durumlarda paranın yüzde 25’i 60 yaşından önce verilebilecek.

Kaynak: Sözcü

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.